Aktif Oyuncu : 6 - Aktif Kullanıcı : 14 - Oyun Sayısı : 9.079

Aliens vs. Predator İncelemeleri

  • » Platform : PC
  • » Türü : Action
  • » Yapımcı : Rebellion
  • » Yayıncı : Sega
  • » Multiplayer : Var
  • » Çıkış Tarihi : PC

Kim yenerse yensin oyuncular kazanacak! Sinema tarihinin en karizmatik ve tehlikeli iki yaratığı, Alien ve Predator`lar. Bunların arasında kalan talihsiz insan ırkı. Aliens vs. Predator evrenini en iyi bu şekilde anlatabiliriz. Her şey Predator 2 filminin sonunda gösterilen Alien kafatasıyla başladı. Sonra macera Aliens vs. Predator adlı çizgi roman serisine yansıdı. Bir yanda şan için avlanan gelişmiş Predator ırkı. Öteki yan da ise tek amacı çoğalmak ve yok etmek olan evrendeki en tehlikeli tür Alien`lar. Bir de evren hakkında hiçbir şey bilmeden evinden çok uzaklara giden kibirli insan ırkı. Bu güzel konsept yaklaşık 10 yıl önce ilginç bir oyunda birleşmişti. Çizgi roman ile aynı adı taşıyan bu oyun, zamanına göre çok ileri özelliklere sahipti. Alien, Predator ve Marine olabiliyorduk. Üstelik bu karizmatik iki ırkın tüm özelliklerini kullanma şansımız vardı. Predator olduğumuzda görünmez oluyorduk. Muhteşem av silahlarıyla insan ve Alien avlıyorduk. Alien`lar ise olması gerektiği gibi önüne gelen her şeyi yok ediyordu. Bir de oyunun korku unsuru Marine`ler vardı. Silahları ve yarım yamalak cesaretleri dışında hiçbir artısı olmayan Marine`lerle karanlıkta dolaşıp hayata kalmaya çalışıyorduk. Oyun çok popüler olmuştu ve herkes Marine ırkını oynarken korkudan kalp krizi geçirme riskiyle karşılaştı. Birkaç yıl sonra ilk oyundan bile daha detaylı güzel bir devam yapımı geldi.Daha sonra ise ilk Aliens vs. Predator filmi gösterime girdi. Ancak konsoldaki bir iki başarısız deneme dışında ilk iki oyunla yarışacak bir AvP 3 oyunu bir türlü çıkartılmadı. Şimdiler de Sega`nın yönetiminde Rebellion firması yavaş yavaş Aliens vs. Predator evrenini yeni nesille uyarlıyor. PC, PS3 ve Xbox 360 için aynı anda geliştirilen oyun, bu evreni seven ve ilk iki oyunu tecrübe etme şansına yakalamış herkes tarafından merak ediliyor. Rebellion`dan Tim Jones ile 2010 yılının başlarında piyasaya sürülecek olan yeni projeleri Aliens vs. Predator yeni nesil hakkında konuştuk;


Öncellikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. İlk sorum oynanış tarzıyla ilgili olacak. Oynanış tarzı olarak eski oyunlardaki gibi sadece FPS görüş açısını mı kullanacaksınız yoksa TPS de kullanmayı düşünüyor musunuz?

Üç ırk da yalnızca birinci şahıs kamerasından oynanacak. Birinci şahıs kamerası bu oyun için çok uygun çünkü oyuncuların kendilerini bu üç ırkın rollerine tamamen kaptırmalarını istiyoruz. Ancak her birinin hissettirdikleri ayrı olacak, Marine ile gördüğünüz şeyler Predator ile gördüklerinizden çok daha farklı. Marine karanlıkta ilerlerken el fenerine güveniyor, Predator'ın zifiri karanlıkta bile düşmanlarının yerlerini bulmak için kullandığı birçok görüş modu var, Alien`lar ise tamamen ayrı bir hikaye!

Marine`ler takım olarak mı savaşacaklar. Takımımızla etkileşime girme şansımız var mı?

Marine olarak hikayenin önemli kısımlarında diğer Marine`lerle omuz omuza çarpışacaksınız ama bunlar tamamen yapay zeka kontrolünde olacaklar, yani onları siz kontrol etmeyeceksiniz. Oyundaki Marine deneyimi büyük çoğunlukla yalnız olmaya dayanıyor, yani kendinizi bir anda diğer Marine'lerle birlikte savaşırken bulursanız onların çok da uzun süre hayatta kalacağını ummayın. Karanlıkta tek başınıza çok vakit geçireceksiniz, her seste zıplayacak ve fenerinizin karanlıkta aydınlattığı yerlerden bir tehlike çıkmasını bekleyeceksiniz.

Oyunda nasıl bir hasar modellemesi düşünülüyor? Karakterleri düşünürsek, Alien`ların kanı asit. Bu şekilde etrafa ve insanlara zarar veriyorlar. Bu filmlerde en çok kullanılan unsurdu. Aynı şekilde Predator`lerde rakiplerine göre çok üstün bir kas gücüne sahip. Kapıları kırıp geçebiliyordu. Bu tarz olaylar oyuna yansıtılacak mı?

Düşündüğünüz gibi oyunda Alien kanı tamamen öldürücü. İnsan ve Predator vücudu da dahil olmak üzere dokunduğu her yüzeyi yakıyor, yani onlara saldırırken aranızda mesafe olmasına özen gösterseniz iyi olur. Oyunda Predator ile kapı veya duvar yıkamayacaksınız, ama gücünü on metre yukarıdaki bir ağaç dalına zıplarken veya bilek bıçaklarıyla Marine`leri doğrarken göreceksiniz.

Oynanış olarak hikayeye bağlı şablonlara mı bağlı kalacağız. Yoksa özgür bir oynanış olacak mı? Örnek olarak CrySis ve FarCry`ı verebiliriz.

Hikaye her üç ırk için de lineer olacak. Her ırkın birbirinden tamamen farklı bir hikayesi var, tüm hikayeyi anlamak için üç ırkla da oyunu bitirmenizi öneriyoruz. Ayrıca bu üç hikaye birbiriyle bağlantılı olduğundan bazı yerlerin ortak geliştiğini de fark edeceksiniz.

AVP filmlerine gördüğümüz yeni silahlar oyunda Predator`ler tarafından kullanılacak mı? Marine`lere yeni silahları var mı?
 
Predator filmlerindeki silahları kullanabilecek, hatta birkaç da yeni silah bulabileceksiniz! Marine'lere gelirsek oyun Alien 3`te gerçekleşen olaylardan 30 yıl sonra geçiyor, dolayısıyla teknoloji de gelişmiş, yani Pulse Rifle gibi silahları daha da gelişmiş olarak kullanacaksınız. Ayrıca şimdilik açıklamak istemediğimiz ve daha önce görmediğiniz yeni Marine silahlarımız da mevcut...

Oyunun konusunu özet geçmek geçmeniz mümkün mü? Oyun hangi mekanlarda ve gezegenler de geçecek?

Oyun BG-386 gezegeninde geçiyor, buraya gelen bir maden kolonisi kazıları sırasında ölümcül Alien ırkına ev sahipliği yapan bir harabeyi ortaya çıkarıyor. Kolonicilerle irtibat kesildiğinde gezegene Marine`ler gönderiliyor, bu sırada uzayın bir diğer ucunda Predator savaşçıları bu kutsal mekanın keşfedildiğini haber alıyorlar ve bu sırrın ne pahasına olursa olsun gömülü kalmasını sağlamak için hemen bir avcı ekibi gönderiyorlar.

Çoklu oyuncu oyunlarında ırkların birbirine üstünlüğü olacak mı?

Çoklu oyuncu hakkında pek fazla konuşamam çünkü ayrıntıları daha sonra açıklayacağız. Şu kadarını söyleyebilirim ki çokluoyuncu modlarında üç farklı ırk da kendilerine has oynanış tarzına ve yeteneklere sahip olacak ve oyunculara daha önce karşılaşmadıkları bir deneyim sunacaklar.

Ancak size üç ırk arasındaki farklı dinamiklerden bahsedebilirim. Predator gölgelerde saklanmakta çok başarılı ve yakın mesafede kesinlilikle ölümcülken Marine düşmanlarıyla arasına mesafe koyarak müthiş ateş gücüne güveniyor, Alien ise tamamen yakına girip düşmanlarını parçalara ayırmakla meşgul.

Alien`lar çok hızlı bir ırk ve duvarlarda yürüyebiliyor. En büyük silahları da buydu. Ancak FPS bakış açısıyla, düşününce hızlıca duvardan duvara atlayıp sonrada rakibi öldürmek çok zor. Bu sorunu aşmak için neler yaptınız?

Oyunu geliştirirken karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri buydu. Oynanabilir bir karakter olarak Alien ortamdaki her türlü yüzeyde ilerleyebiliyor, hatta tavanda sürünürken avını takip edebiliyor... Alien karakterlerinin bu güçlü (ve eğlenceli!) avantajını korurken oyunculara her türlü yüzeyde herhangi bir zorlukla karşılaşmadan ilerleyebilmeleri için uygun bir kontrol sistemi geliştirmek için çok çalışıyoruz.

Yeni oyununuzda filmleri ve çizgi romanları örnek alıyor musunuz? Yoksa bu karakterleri baz alan ama bir çok yenilik içeren bir tarzınız mı olacak?

Alien ve Predator ile ilgili her şeyden, çizgi romanlardan ve filmlerden, özellikle de Alien, Aliens ve Predator gibi ilk filmlerden çok ilham alıyoruz. Piramit ilk AvP filminde ve AvP çizgi romanlarında olsa bile, bizim Predator harabelerimiz daha önce gördüklerinize pek benzemiyor.

Oyun teknolojisinde 10 yıl ilerlediğimizden dolayı orijinal oyundan çok daha gerçekçi ve vahşi bir oyun deneyimi hazırlayabiliyoruz. Bu hep aklımızda olan, ama 10 yıl önce mümkün olabileceğini bile hayal edemeyeceğimiz bir AvP oyunu.

İlk iki oyun çoğunlukla karanlık mekanlarda geçiyordu. Bu oyunun en büyük özelliği olsa da birçok oyuncu için itici gelmişti. Bu tarz, yeni oyunda da devam edecek mi?

Oh, karanlık olacak, hem de çok karanlık. Oyun korkutucu ormanlardan terk edilmiş rafinerilere ve uzay hurdalarına kadar bir çok ortam içerecek ve oyuncular çoğu mekanı filmlerden hatırlayacaklar. Ne kadar karanlık olacağı hangi ırkla oynadığınıza bağlı olacak ' el fenerine bağımlı olan Marine için çok karanlıkken, görüş modlarına sahip Predator bu karanlıkta bile nereye gittiğini rahatça görebilecek.

Alien ve Predator evrenlerini içerik olarak kullanan filmler ve çizgi romanlarla uyum halinde bir deneyim sunmak için gerçekten çok çalışıyoruz.

Oyunu PS3, Xbox 360, ve PC için multiplatform olarak hazırlıyorsunuz. Peki platformlar arası bir farklılık olacak mı? Üç platformda da aynı grafik kalitesi mi olacak? Yoksa günümüzde çok yapılan bir satış taktiğiyle PC versiyonu daha az grafikle arka planda mı kalacak?

Her üç platform için de aynı anda geliştiriyoruz ve mümkün olan en yüksek grafik kalitesini hedefliyoruz. Orijinal oyun yalnızca PC için mevcuttu, bu yüzden size en iyici PC oyun deneyimini sunmaya çalışacağız. İlk PC oyunun halen bir çok hayranı var, hem onları, hem de AvP ile ilk kez tanışacak olan yeni oyuncuları mutlu etmek zorundayız.

Son olarak hikayeyi düşünürsek, Alienlar hem Marine hem de Predatorlar için büyük tehlike. Oyunda bu ortak düşmana karşı iki ırkın birleşip birlikte çalıştığı bölümler görecek miyiz? Yoksa karambol bir şekilde, üç ırk bir birine mi saldıracak. Ayrıca senaryo olarak üç ırk bir birini tamamlayacak hikayelere mi sahip olacak? Kısacası oyunun hikayesini tam anlamak için üç ırkla da bitirmek mi gerecek?

Tek kişilik oyunda diğer ırklarla birlikte çalışmayacaksınız, tamamen kendi ırkınızla birlikte olacaksınız. Ancak karşılaştığınız bazı durumlarda vereceğiniz kararlarla örneğin Predator`ları bir grup Alien`ın üzerine çekip onları yok etmelerini sağlayabileceksiniz. Bu iki ırkın savaştığı pek çok anla karşılaşacaksınız, çatışmaya dalıp hepsini öldürebilir, bekleyip kimin kazanacağını görebilir ve yaralıların işini bitirebilirsiniz.Sorularımızı yanıtladığı için Rebellion firmasından Tim Jones`a çok teşekkür ediyoruz.


Tüm Hakları Saklıdır. © 2008-2014 OyunLife.com