Aktif Oyuncu : 1 - Aktif Kullanıcı : 8 - Oyun Sayısı : 9.079

Infamous İncelemeleri

  • » Platform : PlayStation3
  • » Türü : Action
  • » Yapımcı : Sucker Punch
  • » Yayıncı : Sony
  • » Multiplayer : Yok
  • » Çıkış Tarihi : PlayStation3

Sucker Punch Productions, 1997 yılında kurulduğundan bu yana Playstation 2 için sevilen platform oyunu Sly serisi ile oyuncuların beğenisini kazanmıştı. Şimdi ise yeni oyunları inFamous ile karşımızdalar.
Sly 3: Honor Among Thieves, Sly 2: Band of Thieves ve Sly Cooper ile PS2`de 4 milyondan fazla satan seri IGDA, AIAS, "Original Game Character of the Year", "Outstanding Achievement in Animation" ve "Outstanding Achievement in Art Direction." gibi birçok ödül almıştır.
Kuryelik yapan sıradan bir insan bir sabah kendini bir kraterin içinde bir takım güçler ile bulursa ne olur? İşte bunun cevabını oyun boyunca kendinize soracaksınız. inFamous, Cole Mcgrath adında günlük haber teslimatı yapan bir karakterin başından geçen olayları konu alıyor. Cole bir gün teslimat için yol alırken altı bloğu yerle bir eden bir patlama ile kendisini harabe haline gelen şehrin ortasındaki krater içinde bulur. Olaylara anlam vermeye çalışırken bir takım güçlerinin olduğunun farkına varması çok zaman almayacaktır. Tüm bu karmaşa yetmiyormuş gibi tüm TV kanallarında Cole, patlamanın sorumlusu bir terörist gibi gösterilir. Cole bundan sonra bir taraftan şehri ele geçirmiş Reaper`lar ile mücadele edecek bir taraftan da kendisine öcü gibi bakan ve kendisinden nefret eden halka kendisini kanıtlamaya çalışacak ya da "Madem beni sevmiyorsunuz, işte size beklemediğiniz bir kahramanı sunacağım" diyecektir.

Cole ile birlikte oyunda bazı yan karakterler ile de sürekli karşılaşacaksınız. Bu karakterlerden Zeke, Cole`un en iyi arkadaşıdır. Kimse ona inanmazken hep Cole`un yanındadır ve sürekli komplo teorileri ile kafası meşguldür. Trish, Cole`un güzel ve zeki kız arkadaşıdır. Patlamada kız kardeşini kaybetmiş ve bundan kısmen Cole`u sorumlu tutmaktadır. Cole ise güçleri sayesinde ona yardım ederek kendini affettirmeye çalışacaktır. FBI ajanı Moya ise Cole`dan Ray Sphere adındaki cihazı bulmasını böylelikle kayıp kocasını (John) da bulacağını düşünmektedir. Cole`un bu iyiliği karşısında ona ismini temize çıkarma garantisi vermiştir. Empire City`de karantina başladığından bu yana korsan yayın yapan bir TV kanalında "Hayatta kalanların sesi" ile Dallas bulmacanın bazı parçalarını sizlerin birleştirmenizde yardımcı olacaktır.
Empire City patlama ile birlikte tam bir kaos ortamına sürüklenmiştir. Görevliler bir yandan şehrin yaralarını sarmaya ve insanlara yardım etmeye çalışırken bir yandan da bu karışıklığı da gidermeye çalışacaklardır. Şehrin karantina altına alınması ile birlikte Reaper adı verilen eski uyuşturucu bağımlılarının ve çetelerin oluşturduğu suç örgütü de şehri ele geçirmeye başlayacaktır. Bununla birlikte içinden çıkılmaz bir hal alan kargaşa ortamı kahramanımızın olaylara dahil olması ile birlikte kimileri için iyi kimileri içinde kötü bir hal alacaktır.

Oyunun hikâye kurgusu bölüm aralarında sizlere çok güzel grafik çizgi roman çizimleriyle aktarılıyor. Oyunda en çok hoşuma giden özelliklerden bir tanesi olan bu çizgi roman çizimler kesinlikle oyundan sizi kopartmayan bir başka etkileyici özelliği oluyor. Sucker Punch kesinlikle bunda çok başarılı olmuş gözüküyor. Bir kahramanın ilk önce çizgi romanlardan geçtiğinin bilincinde olan firma alışılmış kahraman tasarımının da dışına çıkarak, sıradan kıyafetleri içinde süper güçleri de kahramanına sunabilmiş. Kahramanımız Cole`un Karma adını alan bir güç ve karakter sistemi var. Bu sistem sizin oyun içinde yapmış olduğunuz tercihlere göre iyi veya kötü tarafınızı su yüzüne çıkarıyor. Bu sistem oyuncuya sıkılmadan dilediği tercihleri yapmasını ve oyunda tek bir çizgi içinde gitmek zorunda kalmamasını sağlıyor. Karma sistemi oyun içinde sizin deneyim puanlarınıza göre özel yetenek ve güçlerinizle daha da şekillenerek size oyunda hakim olabileceğiniz bir karakteri oynanabilir kılıyor.

Oyunda Cole`un kullanacağı birçok yetenek ve güç yer alıyor. Bu yetenek ve güçlere sahip olabilmeniz için oyundaki ana görevlerin yanı sıra yan görevleri de yapmalı ve kazandığınız bu deneyim puanları ile yetenek ve güçlerinizi satın almanız gerekiyor. Oyunda karşılaştığınız düşmanlarınızı saf dışı bıraktığınızda aldığınız ek puanların yanı sıra karakterimiz düşmanlarına son hamleyi de onları etkisiz hale getirerek ya da halkın onlara psikolojik baskı yapması için bırakarak ek deneyim puanları da almanız sağlanıyor. Yine şehirde yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ederek de ek deneyim puanı kazanabiliyorsunuz. Bu yan görevleri sürekli takip etmek istiyorsanız R3`e bastığınız da haritada mavi ile yardım etmeniz gereken insanlar gösteriliyor.

Lightning Bolt: Yüksek gerilim hatları üzerinde, havadayken ya da düşmanlarınız ile aranızda belli bir mesafe varken onlara elektrik şimşekleri atabileceğiniz özel yeteneğiniz.

Shockwave: Şok dalgası özelliği olan ve havada veya yerde kullanabileceğiniz düşmanlarınıza ya da nesnelere direk kullanabileceğiniz, zaman zaman düşmanlarınızın ataklarını onlara döndürebileceğiniz gücünüz.

Bio Leech: Bu özellik ile düşmanınızı saf dışı bıraktıktan sonra beyin fonksiyonları vasıtasıyla onun elektriksel gücünü almanıza yarayan yeteneğiniz.

Pulse Heal: Cole`un yaralı olan vatandaşlara bir şok makinası edasıyla müdahale edip onları hayata kavuşturmasına yarayan yeteneği.

Static Thrusters: Cole`un Empire City`de etrafındaki yüksek yerlerden ve oyun esnasında zıpladığınızda havada süzülebileceğiniz favori yeteneklerinden bir tanesi.

Shock Grenade: Etrafa hedef seçmeden maksimum zarar verebileceğiniz elektrik topları atabileceğiniz yeteneğiniz.

Lightning Storm: SIXAXIS`inizi sağa ve sola çalkalayarak elektrik yüklü parçacıklardan bir fırtına çıkarmanızı sağlayan yeteneğiniz.

Precision: Cole`un düşmanlarını yavaşlatarak üzerlerine elektrik topu atabildiği gelişmiş yeteneği.

Arc Restraint: Cole bu yeteneği ile düşmanlarını bilekleri ve ayaklarında zemine mıhlayabiliyor ve böylelikle duygusal halk onlara kin kusabiliyor.

Thunder Drop: Cole`un yüksek zeminlerden, apartmanlardan düşmanlarının üzerine hızla elektrik şoku ile birlikte bomba etkisi yaratacığı gelişmiş yeteneği.
Cole, bu yeteneklerini oyun boyunca kazandığı deneyim puanları ile bir üst seviyeye çıkarıyor ve satın aldığı güçleri ile efektif bir hale getirebiliyor. Bir kahramanın sahip olmasını isteyeceği en güzel yeteneklerden bir tanesine hiç şüphesiz karakterimiz sahip. Cole`un oyun boyunca kullanacağı bu yetenekler kesinlikle oyuncuyu içine çeken bir yapıda. Tren yolunda ya da yüksek gerilim hatlarında süzülmek, bir binanın tepesinden yere kabus gibi çökmek, elektrik topları ile bir caddeyi tamamen tanınmaz hale getirmek tüm bunlar olurken görsel patlama şölenini izlemek gerçekten çok eğlenceli oluyor. Bir sonraki gücünüzü açmak için ya da geliştirmek için sürekli bir şeyler yapma peşine düşüyorsunuz. Etrafta bulacağınız, güç barınızı artırmanız için belli sayıda elektrik parçacıklarını toplamalısınız. Böylelikle daha fazla elektrik depolayabileceksiniz. Enerji sistemi oyunda Cole`un düşman tarafından hasara uğratıldığında etraftaki elektrik yüklü en yakın nesneden elektrik çekmesi ile daha iyi bir seviyeye geliyor. Bazen aksiyona dalıp etrafı elektrik şokuna boğduğunuzda düşmanlarınız bir anda sizi egale edebiliyor. Bu yüzden güçlerinizi kullanırken bunu da aklınıza getirmelisiniz.

Oyunda yapmanız gereken 100 kadar ana görev yer alıyor. Bunun yanı sıra senaryodan bağımsız yan görevlerde sizleri bekliyor. Oyun çok geniş bir alanda 3 parçaya bölünmüş bir adada geçtiğinden serbest olarak dolanabiliyor ve dilediğiniz görevi yapabiliyorsunuz. Yaptığınız yan görevler ile bölgeleri koruma altına alıyor ve güvenli bölgeler oluşturuyorsunuz. Görevler oyuncuyu sıkmayacak çok çeşitli görevlerden oluştuğundan bazen senaryodan önce yan görevleri yapmak bile istiyorsunuz. Bazen önemli bir paketin yerini öğrenmeli, bazen bir binaya döşenmiş vericileri temizlemeli bazen de direk Reaper ucubeleri ile mücadele etmelisiniz. Bu görevler esnasında iyi ya da kötü tercihlerde bulunacağınız seçenekler de sizleri bekliyor. Bu seçimleriniz Karma sisteminizi etkileyerek iyi ya da kötü düzeyinizi belirliyor. Eğer iyi tarafınız ağır basıyor ise karakterinizin elektrik gücü mavi, kötü tarafınız ağır basıyorsa kırmızı oluyor. Açıkçası oyunu tamamıyla iyi olarak oynuyorsanız sonrasında kötü olarak da oynamak isteyeceğinize eminim. Yani bana ne deyip her yeri havaya uçurabilir tam bir kâbus da olabilirsiniz. inFamous oyunculara 25-30 saatlik bir eğlence vaat ediyor. Şu sıralar oyunların 10 saat ile sınırlı olan modasını düşününce paranızı bu yönden de hak ettiğini kendi adıma söyleyebilirim.

Kiriptoya gıcık olmam suya gıcık olduğum kadar!

Kahramanımızın hep gıpta edeceğimiz yeteneklerini sıraladım ama her kahramanın olduğu gibi Cole`un da bir zayıf noktası var. Evet, su. Cole şebeke elektriği yüklü bir varlık olduğundan haliyle suya da zaafı var etraftaki su birikintilerinde düşmanlarına saldırdığında kendisi de zarar görüyor. Cole`un denize girme gibi bir lüksü asla yok. Hatta trene atlayım derken bana çarpması sonucu denize fırlamam ve ölmem görülmeye değerdi. Hal böyle olunca Empire City`nin yer altı şebekelerinde Cole cirit atarken en korktuğu şey kanalizasyona düşmek. Aslında bazı sahneler ile karşılaştığınızda bir gülümse sarıyor etrafınızı. Şuna bak bir elektrikle şehri duman ediyorum ama kafamdan aşağı su dökseler karizma yerle bir olacak diyorsunuz. Aslında bu durumu Sucker Punch`ın Sly serisinden tanıdığımız mizah anlayışına borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Oyunda yine farklı mizahsen atraksiyonlara da yer verilmiş. Bazen sizden etkilenen vatandaşlar sizin fotoğrafınızı çekebiliyor, yardıma çağırıyor. Kötü tarafınızın ağır bastığı anlarda bazıları ise sövmelerinin yanı sıra sizi taşa tutabiliyor. Bu tarz ufak ayrıntılar da oyuna daha fazla adapte olmanızı sağlıyor.

inFamous, yeni nesil oyunlar içinde Sony tarafından 2009`da Playstation 3 için çıkış oyunlarından bir tanesi olarak lans edildi. Peki çıkışı ile hedeflediği başarıyı yakalayabilmiş mi diye sorarsanız, kesinlikle evet diyebilirim. Serbest oyun yapısı ve geniş oynanabilir alanıyla inFamous oyuncuya vaat ettiği özgürlük ve kahraman olma hissini kesinlikle çok iyi yansıtıyor. Eğlence ve platform oyunlarındaki başarısını kanıtlamış Sucker Punch`ın elinde de çok iyi şekillenmiş gözüküyor.
Sucker Punch oyunda Empire City`yi çok iyi tasarlamış. Geniş alanlar ve yaşayan bir şehir havası başarılı bir şekilde oyuna adapte edilmiş. Öyle ki Crackdown`dan bu yana şu binanın da tepesine çıkmam gerek dediğim en güzel oyundan bir tanesi de oluveriyor inFamous. Zaten ne zaman etrafınıza baksanız hareket eden araçlar, kaçışan insanlar, karmaşa, polisler hepsi hazır bir şekilde sizi içine çekiyor. Grafik olarak da yeni nesil oyunlar içinde fazlasıyla tatmin edici bir görsellik sunan inFamous efektler konusunda ise bir adım öteye taşıyor kendisini. Patlamlar kesinlikle çok güzel gözüküyor. Bazı sahnelerde fark edilen AA eksikliği ise oyunun grafiksel olarak rahatsız edeceğini düşündüğüm tek eksi yanı. Bunu da birçok oyuncu aksiyon esnasında fark etmeyecektir bile. Yine uzun oynanabilirlik süresi de oyunun bir başka artısı oluyor. Ayrıca oyunda 1 PLATINUM, 1 GOLD, 14 SILVER, 34 BRONZE Trophy`nin de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Son olarak oyun hakkında diyeceğim başarılı hikaye kurgusu, kaliteli müzikleri, sorunsuz oynanabilirliği ve eğlenceli oyun yapısı ile inFamous eğer bir PS3 sahibiyseniz aldığınız da pişman olmayacağınız benim ise bu senenin en iyi platform/aksiyon oyunlarından bir tanesi olacağını düşündüğüm oyun olacaktır. Oyunsuz kalmayın, iyi eğlenceler.


Tüm Hakları Saklıdır. © 2008-2014 OyunLife.com